środa, 30 kwietnia 2014

Milczenie jest złotem.

Zastanawialiście się kiedyś z jakiego powodu ludzie tak duża mówią? 

Podobno kobiety potrzebują dziennej dawki około 20000 słów a mężczyźni około 10000. Chociaż znalazłam informacje o badaniach, które wskazują na to, że kobiety wypowiadają około 16000 słów dziennie, a mężczyźni około 15000. I szczerze mówiąc wcale mnie ta niewielka różnica nie dziwi, bo obserwując ich w pracy, tudzież na imprezie, to powiedziałabym, że brylują wręcz w towarzystwie i człowieku nie próbuj nawet się wtrącić, bo i tak się nie wciśniesz. Natomiast dom, to miejsce gdzie mogą odpocząć. No sory, wiem, ale gdzieś muszą.

Ale nie chodzi mi o to, która płeć pepla. Pytanie brzmi po co tyle gadać? Opowiadają, plotą, wygłaszają mowę, rozprawiają, głoszą, informują, oznajmiają, trąbią, rozpowiadają, szerzą, artykułują, powiadamiają, a przy tym nie słuchają nikogo. 

No bo jak można w takim hałasie cokolwiek usłyszeć. Wynika to z tego, że łatwiej jest o czymś tylko mówić niż zrealizować to, o czym się mówi. To taka zasłona dymna. Czasami jest to objaw zdenerwowania, czasami to symptom "matki polki" - wszystkim trzeba dogodzić, no bo głupio przecież posiedzieć w ciszy.

Pytają i nie czekają na odpowiedź. Przez to rozproszenie uwagi nie zauważają istotnych informacji i różnych okazji dla siebie, które natura nieustannie podsuwa.

Na pewno mieliście taką sytuację, że próbowaliście coś rzec i za każdym razem ktoś lub coś Wam przerywało, to był znak, sygnał, ostrzeżenie do tego aby zamilknąć. Z jakichś powodów została przekazana Wam informacja "zamilcz, nie teraz i nie tutaj". 

Albo odwrotnie - założę się, że i takie zdarzenie mieliście nie raz. Parokrotnie Waszą drogę przecina nieznajomy (po paru razach to już prawie znajomym jest), to również jest sygnał do tego, by zawrzeć tą znajomość, ma on bowiem dla Was jakąś informację. 

Pytanie brzmi: kto ową wydawałoby się przypadkową znajomość zawarł? Ja, umówiłam się z naturą i czekam max do trzech razy (przy drugim symptomie czujność moja jest już bardzo wzmocniona). I chciałam Wam powiedzieć, że coraz lepiej radzę sobie z takimi doświadczeniami.

Tak samo jest z Waszymi pragnieniami. Chcecie czegoś bardzo. Jest to Wasze gorące życzenie. Super, zamiast rozprawiać o tym zrealizujmy je. I jeżeli go nie przegadacie to zobaczycie bliskość realizacji celu. 

Bo oto nagle ktoś coś wspomni w waszym towarzystwie na ten temat, usłyszycie rozmowę dwóch osób przy stoliku obok, w radiu ktoś zaśpiewa o tym piosenkę. Słowem dostaniecie potwierdzenie, że jesteście na dobrej drodze. Warunek jest jeden słuchajmy, obserwujmy zamiast gadać. 

Koniecznie realizujmy nasze pragnienia, gdyż jeżeli pozostaną niezrealizowane stworzą całą masę niekorzystnych dla nas schematów. 

Podam przykład: jesteśmy na obiedzie i już od kilku dni mamy dziką ochotę na flaczki, sushi, lody, szarlotkę lub szarlotkę z lodami, tatara, żurek, szampana, no każdy niech coś sobie wymyśli. Ale dziwnym trafem znajomi z którymi jesteście wpłynęli na Wasz wybór tak, że nie zamówiliście tego co chcieliście lub kelner tak Was zanęcił daniem dnia, że przepadliście. 

Zobaczmy co się dzieje? Po wyjściu z restauracji zaczynamy myśleć o niezrealizowanym pragnieniu wyrzucając sobie, znajomym, kelnerowi, że Was zmanipulowali,  że to co jedliśmy nie było aż takie smaczne. Zaczynamy odczuwać niedosyt, stratę, żal i oczywiście musimy o tym poinformować kogo się da. W świat idzie tylko to, co iść nie powinno. A dodatkowo wróci niebawem z impetem. 

Dlatego apeluję słuchajmy i obserwujmy. Realizujmy nasze życzenia zamiast tylko o nich mówić lub żyć niezrealizowanymi, głośno o nich rozprawiając. 

Jeżeli znajdziecie 100 minut w trakcie długiego weekendu to koniecznie oglądnijcie świetną komedię z Eddim Murphym w roli głównej pod tytułem: "1000 słów" http://www.cda.pl/video/8734851/Tysiac-slow-online-2012-Lektor-PL-HD

Dzięki Wielkie za czytanie.

Ps. W trakcie długiego weekendu warsztatów nie będzie. Najbliższe w poniedziałek (5.05) o 10.00 i 21.00. Kontaktujcie się ze mną, aby się zapisać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz